Mladinski svet Slovenije obiskal 10 ministrstev
Na Mladinskem svetu Slovenije so v dobrem mesecu obiskali deset ministrstev, ki se ukvarjajo s področji, vezanimi na nas mlade. Cilj njihovih obiskov je bil, da vzpostavijo nadaljnje korake za sodelovanje na področjih mladinske politike.
V dobrem mesecu je MSS obiskal:
- Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
- Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
- Ministrstvo za visoko šolstvo, raziskave in inovacije.
- Ministrstvo za javno upravo.
- Ministrstvo za digitalno preobrazbo.
- Ministrstvo za naravne vire in prostor.
- Ministrstvo za solidarno prihodnost.
- Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
- Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
- Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
Kako mladim olajšati dostop do stanovanj?
Med obiski pri posameznih ministrstvih so se pogovarjali o temah, ki zadevajo in so pomembne mladim v Sloveniji. Ena izmed ključnih tem je bila stanovanjska problematika. Ta predstavlja velik izziv za mlade, ki si želijo osamosvojitve in neodvisnosti. Razpravljali so o možnostih za izboljšanje stanovanjske politike za katero si želijo, da bi upoštevala želje in potrebe mladih. Govorili so tudi o spodbujanju gradnje novih stanovanj in splošnem lajšanju dostopnosti do stanovanj za mlade.
Izpostavili so tudi problematiko štipendij. Te predstavljajo pomemben faktor pri zagotavljanju enakih priložnosti za mlade iz različnih družbenih okolij. Razpravljali so o možnostih za povečanje višine štipendij, možnostih njihovega združevanja in idejah za vzpodbujanje mladih pri odločanju za kadrovske štipendije. Odpirali so tudi debate o priložnostih za mlade izven večjih središč kot tudi neposrednem vključevanju mladih v razvoj podeželja.
Kako spodbujati trajnost?
Beseda je tekla tudi o okoljski trajnosti in trajnostni mobilnosti. Mladi v Sloveniji se zavedamo pomena ohranjanja okolja za prihodnost. Govorili smo o možnostih za spodbujanje trajnostnih praks in o pomenu trajnostne mobilnosti, ki lahko bistveno prispeva k izboljšanju kakovosti življenja mladih. Predstavili so ideje o možnostih izboljšanja javnega prevoza, spodbujanju drugih trajnostnih oblik prevoza in predlogov za zagotavljanje enakih priložnosti za mlade, ki živijo izven večjih središč. Izrazili so svojo pripravljenost za sodelovanje s pristojnimi institucijami pri oblikovanju politik, ki bodo spodbujale trajnostni razvoj in prispevale k izboljšanju bivanjskega okolja v Sloveniji.
Pri obiskih posameznih ministrstev so se pogovarjali tudi o pomenu prostovoljstva za mlade, kot tudi učinkih tega na širšo družbo. Zavzemajo se za to, da bi izkušnje in znanja, pridobljena po metodah neformalnega izobraževanja skozi prostovoljno udejstvovanje, bile bolj priznane in cenjene. Mladi prostovoljci se naučijo številnih veščin, ki so pomembne tako za osebni razvoj kot tudi za razvoj skupnosti, ki jo ti posamezniki soustvarjajo. Kot take bi jih bilo potrebno zato tudi prepoznavati in priznavati njihovo vlogo pri grajenju družbe, ki si jo želimo.
Na MSS so prepričani, da so izpostavljene teme ključne za izboljšanje položaja mladih v Sloveniji. Zavzemajo se za čim hitrejše, a premišljene in s podatki podprte rešitve, ki bi spodbudile izboljšanje razmer. V sklopu obiskov so si beležili tudi obljube, ki so jih dala posamezna ministrstva in upajo, da jih bodo tudi z njihovo pomočjo v čim večji meri uresničila.
Obiski ministrstev niso bili le seznanitvene, temveč predvsem operativne narave in zato precej produktivni. Skupaj so začrtali nadaljnje korake sodelovanja in se dogovorili o konkretnih ukrepih, ki bodo pripomogli k izboljšanju položaja mladih v Sloveniji. Postavili so temelje nadaljnjega sodelovanja in tako odprli prostor za dialog med mladimi ter odločevalci.
Tudi ti brez skrbi
Ob mednarodnem dnevu žena Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Dijaška organizacija Slovenije (DOS) z enkratno akcijo zagotovitve brezplačnih menstrualnih pripomočkov v srednjih šolah in na fakultetah Vlado Republike Slovenije (Vlado RS) pozivata, da zagotovi sistemski vir financiranja za zagotavljanje brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov na šolskih sanitarijah in drugih javnih prostorih.
1. avgusta 2022 sta ŠOS in DOS na Vlado RS, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) ter takratno Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) naslovili Poziv k zagotovitvi brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov na šolskih sanitarijah in v drugih javnih objektih. S strani naslovnikov so takoj prejeli pozitiven odziv, a brez zagotovila, na kakšen način in kdaj bodo k reševanju pristopili.
Ker premikov s strani pristojnih ministrstev ni, sta se dijaška in študentska organizacija odločili, da ob 8. marcu pokažeta, da je rešitev preprosta in z nekaj politične volje možna.
Tako bodo študentkam (univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem) ter dijakinjam srednjih šol in gimnazij na voljo kvalitetni in brezplačni menstrualni pripomočki, s čimer skušajo v projekt zajeti čim večji del populacije. Pripomočke so po škatlicah razdelili v toaletne prostore po izobraževalnih ustanovah, kjer bodo na voljo dijakinjam in študentkam danes, 8. marca 2023, oziroma do porabe zalog.
V sodelovanju s podjetjem Tosama ter ob pomoči študentskih organizacij univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem, Zveze ŠKIS in DOS bo tako ŠOS dijakinjam in študentkam na preko 100 srednjih in višjih šolah ter okoli 60 fakultetah zagotovil 147.160 vložkov in 5.000 tamponov.
Usposabljanje za doseganje sprememb v družbi
Kdaj si na zadnje razmišljal/-a o tem, kaj bi spremenil/-a v svojem okolju na bolje? 📈 🙋 Te zanima, kako doseči konkretne spremembe v praksi ne pa, da ostane vse samo v zraku? 💪 Si želiš biti del sprememb v lokalnem okolju, pa ne veš kako ? 🤔
… Potem izkoristi to edinstveno priložnost in se nam pridruži na brezplačnem Usposabljanju za doseganje sprememb v družbi.
Na njem boš dobil/-a:
konkretne informacije o tem, kako začeti, kako oblikujem in predstavim svojo idejo 💡, kaj v okolju obstaja, kar mi lahko pomaga 🆘, kako financirati 💲svojo idejo, kako motivirati ljudi ✨, da se ti pridružijo in kako voditi ekipo do cilja 🏁.
🗓 KDAJ? Od 24. do 26. marca 2023
📍 KJE? V Velenju
Na voljo je samo še nekaj mest, zato pohiti s prijavo in do nedelje, 12. marca ⏳, izpolni spletni obrazec ➡ https://mss.si/novice/usposabljanje_za_doseganje_sprememb_v_druzbi/.