Vprašalnik Evropskega mladinskega portala: “Prostor in participacija za vse”
V okviru posvetovanj v 8. ciklusu EU mladinskega dialoga, ki se osredotoča na mladinske prostore in participacijo mladih, se izvaja vseevropska spletna raziskava, namenjena razumevanju stališč mladih o evropskem mladinskem cilju št. 9: PROSTOR IN PARTICIPACIJA ZA VSE. Mladi so politično aktivni, angažirani in pogosto v ospredju številnih svetovnih gibanj in mladinskih organizacij. Poskrbeti moramo, da bodo imeli vsi mladi dostop do sodelovanja v demokraciji skozi grajenje mostov med mladimi in različnimi političnimi institucijami. Evropski mladinski portal vabi vse mlade, da posredujejo svoje mnenje, kako to storiti, in sicer tako da izpolnijo spletni vprašalnik na tej povezavi najkasneje do 15. junija 2021. Izpolnjevanje bo vzelo največ 8 minut, rezultati vprašalnika pa bodo analizirani v času Predsedovanja Slovenije Svetu EU v drugi polovici leta 2021.
Kako lahko podpremo mlade pri aktivni participaciji in vzpostavimo mehanizme in prostor za aktivno državljanstvo? Kako lahko sektor in država podprejo demokratične prostore za razpravo, dialog in aktivno participacijo mladih? Kaj je potrebno zato zagotavljati? Vabimo vas na posvet mladinskega sektorja o prostoru za aktivno državljanstvo, ki je namenjen raziskovanju in definiranju državljanskih prostorov za mlade sedaj in v prihodnosti.
Prijava do 14. marca : http://mss.si/novice/vabilo-posvet-mladinskega-sektorja-o-drzavljanskih-prostorih-za-mlade/
************************
NA-VARNEM.SI
V letu 2021 IPES, pod okriljem in podporo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropske unije preko Evropskega socialnega sklada, izvaja enoletni projekt poimenovan Vzpostavitev varnih točk in virtualnih rešitev za opolnomočenje žrtev nasilja, otrok in mladostnikov – Na varnem si.
V sklopu projekta z različnimi aktivnostmi ozaveščajo in informirajo širšo javnost o stiskah, ki jih je razkrila in poglobila epidemija COVID-19, na ta način pa prispevajo tako k destigmatizaciji duševnih stisk kot tudi k izgradnji družbe z ničelno toleranco do nasilja. Kot vemo, je epidemija COVID-19 na poseben način prizadela prav populacijo mladih, ki je, v obdobju izgrajevanja osebne identitete in večjih življenjskih prelomnic, postavljena v stanje oteženega izobraževanja, raziskovanja možnosti in spletanja medosebnih vezi. Posledično med njimi lahko opažamo več apatičnosti ter nemotiviranosti, obremenjenosti, pa tudi več strahu, tesnobe, depresivnosti in drugih neprijetnih občutij.
Svetovalnica Na varnem deluje po naslednjem urniku:
- Svetovanje preko spletnega klepeta v živo: v ponedeljek, od 12:00 do 22:00 v torek, od 8:00 do 18:00 v sredo, od 12:00 do 22:00 v četrtek, od 12:00 do 22:00 v petek, od 8:00 do 18:00
- Svetovanje preko telefona 040 950 514: v ponedeljek, od 8:00 do 13:00 v torek, od 17:00 do 22:00 v sredo, od 8:00 do 13:00 v četrtek, od 17:00 do 22:00 in v petek, od 12:00 do 17:00.
Osebam, ki so se soočile s stisko povezano z izgubo zaposlitve ali oteženim iskanjem nove zaposlitve, nudijo tudi možnost brezplačnega kariernega svetovanja preko elektronske pošte, ki je dostopno na elektronskem naslov: karierno.svetovanje@na-varnem.si.
**************************
Priročnik za učenje!
Načrtovanje, spremljanje in beleženje učnih rezultatov je tema, ki ji kot nacionalna agencija namenjamo posebno pozornost.
S priročnikom vas želimo spodbuditi k razmisleku o učnem procesu in učnih rezultatih v vaših mednarodnih projektih, saj je ta komponenta ena od ključnih v obeh programih EU, ki jih upravljamo na Movitu. Spodbuditi pa vas želimo, da o učenju razmišljate kot o sestavnem delu mobilnosti, tako mobilnosti mladih kot mobilnosti osebja. Ravno pri slednjih je izjemno pomembno razvijati prakse ozaveščanja učenja in refleksije, saj so to tiste osebe, ki delajo z mladimi in nanje prenašajo svoje prakse, izkušnje in prepričanja.
Upamo, da boste v priročniku našli nove ideje in navdih za uspešno izvedbo vaših projektov.