Leto dni pandemije. UNICEF-ovi najnovejši podatki razkrivajo uničujočo novo normalnost za otroke po vsem svetu.
»Povečalo se je število otrok, ki so lačni, osamljeni, žrtev zlorab, z duševnimi motnjami, živijo v revščini in prisiljeni v poroke. Obenem se je poslabšal dostop do izobraževanja in osnovnih storitev, vključno z zdravstveno oskrbo, prehranskimi programi in storitvami za zaščito. Vse to so znaki, ki potrjujejo, da bodo otroci še leta občutili posledice pandemije« poudarja Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a.
Pandemija je imela uničujoč vpliv na otroke:
- V državah v razvoju naj bi se revščina otrok povečala za približno 15 %.
- Za več kot 168 milijonov otrok po vsem svetu so šole zaprte že skoraj leto dni.
- Pred koncem desetletja bi bilo v otroške poroke lahko prisiljenih dodatnih 10 milijonov otrok, kar bi ogrozilo napredek, dosežen pri odpravljanju te uničujoče prakse v preteklih letih.
- Najmanj 1 od 7 otrok in mladostnikov je večino zadnjega leta preživel z omejevalnimi ukrepi, kar je prispevalo k občutkom tesnobe, depresije in izolacije. Več kot dve tretjini zdravstvenih storitev za duševno zdravje otrok in mladostnikov je bilo prekinjenih.
- Približno 3 milijarde ljudi po vsem svetu doma nima pogojev za umivanje rok z milom in vodo.
Živila z alkoholom
Uživanje alkohola je v Sloveniji velik problem in skrb vzbujajoče je, da je močno razširjeno tudi med mladimi. Raziskava o razširjenosti alkohola med mladimi iz leta 2018 razkriva, da je že skoraj polovica 15-letnikov pila alkohol še pred svojim 13. letom. Prvi stik z alkoholom imajo najpogosteje doma. Alkohol je v Sloveniji velik javnozdravstveni in družbeni problem. Pitje alkohola je družbeno sprejemljivo, naš odnos do pitja, tudi pri mladih, pa je premalo kritičen. Pitje dovoljujemo in ga pogosto celo spodbujamo. Uživanje alkohola dolgoročno negativno vpliva na otrokov centralni živčni sistem, bolezni prebavil, večjo pojavnost raka, bolezni srca in ožilja ter slabšo imunost.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so v sodelovanju z mladinsko organizacijo Brez izgovora Slovenija, ki preventivno deluje tudi na področju alkohola, pod drobnogled vzeli živila, ki vsebujejo alkohol. Informacija o vsebnosti alkohola pogosto »skrita«. Na podlagi predstavljenih rezultatov tako NIJZ in nevladne organizacije pozivajo k spremembam zakonodaje. Več si lahko prebereš TUKAJ
V letu 2020 se je število brezposelnih mladih do 29 let povečalo za 2366
V teh dneh mineva eno leto od kar se je v Sloveniji začela epidemija in se je življenje, kot smo ga poznali spremenilo. Kako je to vplivalo na zaposlovanje mladih? V letu 2020 se je v evidenco iskalcev zaposlitve vpisalo kar 13.903 mladih do 29 let in kar 26.819 mladih do 39 let, ki so izgubili službo po izteku pogodbe za določen čas. In ravno to je največja težava mladih, da težko dobijo zaposlitev za daljše časovno obdobje, saj so to večinoma kratkotrajne zaposlitve.
Programe za zaposlovanje mladih, zelenih delovnih mestih, davčne olajšave, najdete TUKAJ!