Razstava mladega semiškega umetnika Mihe Henigsmana v Gradcu/ Graz “POKLON KOČEVARJEM”
V nedeljo, 28. avgusta 2024, je ob letnem srečanju Kočevarjev v Gottscheer Gedenkstätte v Gradcu/Graz v Avstriji KD Georg Jonke iz Črmošnjic, skupaj z Zvezo kočevarskih organizacij in DLUS pripravilo otvoritev slikarske razstave Mihe Henigsmana, magistra likovne umetnosti in učitelja na OŠ Belokranjskega odreda Semič. Miha Henigsman, ki je tudi član Kulturno-umetniškega društva Artoteka Bela krajina in Društva likovnih ustvarjalcev Semič, aktivno sodeluje kot mentor, kjer svoje znanje in izkušnje predaja naslednjim generacijam.
Na razstavi Gradcu je predstavil svoja dela, ki so nastajala pod vplivom zgodb njegovega dedka, Kočevarja kot tudi pod vplivom sodelovanja na likovnih kolonijah Zveze kočevarskih organizacij, ki se jih je prvotno udeležil kot likovni ustvarjalec, zadnjih nekaj let pa tudi kot mentor. Navdih za svoje likovno ustvarjanje najde tudi v temi kočevarstva, ki mu je zelo pri srcu. Dedek mu je pogosto pripovedoval zgodbe iz mladosti in o nekdanjih prebivalcih danes zapuščenih vasi. Miha ga je rad poslušal, predvsem pa zanimivo kočevsko govorico, ko se je dedek pogovarjal s sestro in prijatelji iz otroštva, ki so iskali svoje korenine in prihajali na obisk iz Avstrije, Amerike in drugih držav. Miha se rad spominja številnih izletov, na katere je dedek vodil družino v zapuščene kočevarske vasi, kot so Kleč/ Kletsch, Ponikve/ Sporeben, Štale/ Stalldorf, Gače/Gatschen … Dedek je vedel vse: čigava je bila hiša, kje je bil vodnjak, kje hlev, kje je rasla sliva in kje hruška s slastnimi plodovi… Danes Miha svoje »kočevarstvo« ohranja na način, ki je zanj najpomembnejši: z umetniškim udejstvovanjem.
Miha je zaposlen kot učitelj likovne umetnosti na semiški osnovni šoli, kjer želi pri predmetih, ki jih poučuje, spodbujati mlade h kreativnemu razmišljanju. V lokalni skupnosti pripravlja različne delavnice, poleg likovnih delavnic tudi foto in filmske delavnice, pri katerih svoje znanje posreduje mladim. Aktivno sodeluje pri organizaciji Dnevov kočevarske kulture, kot slikar in tudi kot mentor mladim umetnikom pri krovni organizaciji kočevarskih organizacij, kjer učenci spoznavajo lokalno zgodovino in kulturo.
Kot udeleženec likovnih projektov ex- temporov, kolonij in natečajev, je svojo slikarsko tehniko razvil v drzne poteze živih barv z odločnimi, gestualnimi potezami širokega čopiča in lopatke. Miha išče motive v naravi, pokrajini, ki mu je blizu. Izhajajoč iz zunanjih vtisov, jih pogosto preoblikuje v smislu ideje predmeta. Ustvarjalne izzive išče v figuralni motiviki, v slikarskem in kiparskem načinu. Z akrilom na platnu, kovinskimi slikami in konstruktivističnimi plastikami na svoj način uresničuje idejo figure. Kot umetnik in mentor Miha s svojim delom pomembno prispeva k ohranjanju kulturne dediščine Kočevskih Nemcev, hkrati pa navdihuje mlade generacije skozi svoje pedagoško delo.
Razstava, ki jo je podprlo Ministrstvo za kulturo RS, je na številno občinstvo v Gradcu naredila močan vtis, saj dela nosijo globoko povezavo z zgodovino in dediščino njegovih prednikov. Miha Henigsman v svojih slikah na svojski način prikazuje današnjo podobo nekdanjih kočevarskih vasi, ki niso samo razvaline, ostali so bogati detajli kočevarske kulturne dediščine, ki jih velja ohraniti.
Otvoritev razstave je popestrila Rebeka z recitacijo pesmi Karla Schemitscha v kočevarščini ter belokranjska pevka Martina ob spremljavi kitarista Domna. Martina in Domen skupaj ustvarjata od leta 2020, ko je nastala Martinina prva avtorska pesem Svila, ki je postala tudi popevka tedna na radiu Val 202. Od takrat sta pod skupnim projektom “Martina et al.” izdala še pet pesmi, nazadnje pesem “Mediteran” na začetku meseca julija.
Martina in Domen sta na otvoritvi razstave v Gradcu predstavila eno od avtorskih pesmi in belokranjsko ljudsko Pastirče mlado.
Razstava Mihe Henigsmana bo v prestolnici avstrijske Štajerske na ogled do sredine novembra.
Maridi Černe, za KD Georg Jonke
Iskrene čestitke Mihi Henigsmanu izrekamo tudi zaposleni KC Semič.