Učbeniki in učbeniški sklad v srednjih šolah
V Sloveniji se na področju srednjega šolstva uporabljajo učbeniški skladi, ki pomagajo pri oskrbi s potrebnimi učbeniki in učnimi gradivi. Učbeniški skladi predstavljajo finančno podporo, ki omogoča dostopnost kakovostnih učnih materialov za vse učence.
Ena izmed pomembnih točk glede učbeniških skladov je avtonomnost šol pri izbiri učbenikov in učnih gradiv. Strokovni aktivi učiteljev v šolah imajo svobodo pri izbiri ustreznih učnih materialov. To omogoča prilagajanje učnega procesa specifičnim potrebam učencev in dijakov ter upoštevanje ciljev izobraževalnih programov.
Čeprav učbeniški skladi niso obvezni za srednje šole, jih večina šol ustanovi. Pomembno je omeniti, da država sofinancira nastajanje učbenikov za določene skupine učencev. Med te skupine spadajo italijanska in madžarska narodna skupnost, slepi in slabovidni učenci ter učenci v šolah s prilagojenim programom. Ta finančna podpora omogoča, da so učbeniki dostopni tudi tem učencem, ki bi sicer imeli težave pri pridobivanju potrebnih gradiv. Poleg tega je za srednje šole značilno, da ministrstvo sofinancira izdelavo učbenikov za programe, pri katerih zaradi majhnega števila dijakov ni ekonomskega interesa za zasebne založnike. To se pogosteje pojavlja pri poklicnih in strokovnih programih. S tem se zagotavlja, da imajo tudi dijaki teh programov dostop do učnih gradiv.
Pomembno je tudi omeniti vrednost točke, ki določa finančno podporo za učbeniške sklade. Ministrica oziroma minister, pristojen za izobraževanje, izda sklep o vrednosti točke in dinamiki nakazil sredstev za učbeniške sklade vsako leto. V letu 2023 je vrednost točke pet evrov, kar vključuje vse dajatve.
Učbeniški skladi v srednjih šolah so zato pomembna sestavina izobraževalnega sistema, saj omogočajo finančno podporo pri oskrbi učencev in dijakov z učbeniki ter učnimi gradivi. S tem se zagotavlja enakopravnost pri dostopu do kakovostnega izobraževanja za vse učence, ne glede na njihove posebne potrebe ali vrsto programa, ki ga obiskujejo. Pri tem pa seveda ne smeš pozabiti vrniti učbenikov na koncu vsakega šolskega leta. Tako te lahko uporabljajo tudi generacije, ki pridejo za tabo.
Poleg tega obstajajo tudi nevladne organizacije in dobrodelne ustanove, ki se zavzemajo za enakost pri dostopu do izobraževanja. Te organizacije pogosto izvajajo različne projekte, akcije zbiranja sredstev ali donatorske kampanje, namenjene zagotavljanju učbenikov, delovnih zvezkov in drugih potrebnih učnih materialov za socialno ogrožene srednješolce. Med tovrstnimi projekti so tudi sejmi rabljene literature, ki večinoma potekajo na začetku vsakega septembra. Pozanimaj se, če tovrsten sejem organizira tudi tvoja šola. Tam lahko najdeš veliko ugodnejša gradiva, kot če se lotiš iskanja v knjigarnah in podobnih prodajalnicah.
Vir: Nina Marčeta
Najučinkovitejša preventiva pred izpostavljenostjo okužbam s HPV
Ali veste, da okužba s HPV povzroča številna rakava obolenja? Našteli bomo le nekaj njih: rak materničnega vratu, nožnice, zunanjega spolovila, zadnjika, penisa, žrela in ustne votline, potem pa so tu še izjemno neprijetne genitalne bradavice ter respiratorna papilomatoza grla. Smo dobili vašo pozornost? Verjamemo, da smo. Vendar, če nadaljujemo, so pri ženskah še veliko večja težava predrakave spremembe, ki jih je potrebno izrezati. Posledica tega je lahko splav ali povečana možnost prezgodnjega poroda in vsega, kar je s tem povezano (nedonošenost, slabši razvoj otroka, lahko tudi hujša oblika bolezni kot je cerebralna paraliza, ipd.). Vse to niso malenkosti in lahko silno vplivajo na kvaliteto življenja. Prenos humani papiloma virusov je izjemno zanimiv, saj ni nujno, da gre za klasičen spolni odnos – dovolj je že dotikanje. A pazite, tu ne govorimo le o dotikanju spolovila na spolovilo, temveč je dovolj že dotik roke in spolovila. Tu se večini poraja vprašanje, zakaj stroka priporoča cepljenje proti HPV že tako zgodaj?
Prvič, dotikanje spolovil se začne že v prvi polovici najstništva in drugič, ker je imunski odziv na cepivo takrat zelo dober. V Sloveniji je na voljo 9 – valentno cepivo proti HPV, ki varuje pred sedmimi najnevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo preko 90 % raka materničnega vratu (in tudi druge rake, ki smo jih omenili) ter pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročata do 90 % genitalnih bradavic. Spolnost je zagotovo ena od prelomnic v odraščanju, a vendarle mladostnikom zelo koristi, če se starši o tem znajo z njimi odkrito pogovarjati.
Okužba lahko prinese strašne posledice
Mladim predlagamo tako imenovano »ABC pravilo« varne in zdrave spolnosti:
A – »abstinenca« ali odložitev prvega spolnega odnosa na obdobje večje zrelosti, s parterjem, ki ga poznamo in mu zaupamo,
B – »bodi zvest« ali zvestoba dveh partnerjev (osebe, ki imajo v življenju več spolnih partnerjev, imajo večje tveganje za okužbe s HPV in tudi druge spolno prenosljive okužbe),
C – »condom« oziroma kondom, njegova pravilna in dosledna uporaba za zaščito tako pred nezaželeno nosečnostjo kot pred spolno prenosljivimi okužbami (kondom pomembno zmanjša tveganje za okužbo s HPV, vendar je zaradi prisotnosti HPV na drugih mestih kože in sluznic ne prepreči popolnoma).
Vir: Sidera
Zbiranje podpisov za spremembo zakonodaje s ciljem reševanja problematike otrok iz težavnih socialnih okolij
Županje in župani enajstih občin jugovzhodne Slovenije in Posavja, so se z namenom ureditve razmer otrok in mladine, ki odraščajo v težavnih socialnih okoljih, združili v cilju spremembe štirih zakonov in tako začeli z zbiranjem potrebnih 5000 podpisov za predložitev predloga sprememb v Državni zbor. S spremembo zakonov bi posegli na področja socialne politike, trga dela, vozniških dovoljenj in izobraževanja ter na ta način reševali nekatere aktualne izzive neperspektivnega vključevanja posameznikov v družbo, še posebej otrok iz socialno problematičnih okolij, kamor se uvršča tudi problematika v romskih naseljih.
Podpisi se zbirajo do vključno 14. julija 2023. Državljani lahko svojo podporo spremembi zakonodaje izkažejo z izpolnitvijo in overitvijo štirih obrazcev (za vsak zakon posebej) na najbližji upravni enoti ali krajevnem uradu, nakar obrazce pošljejo po navadni pošti na naslov Pobuda otroci, p.p. 401, 8101 Novo mesto. Na območju Bele krajine lahko obrazce oddajo tudi v sprejemni pisarni katere izmed občin. Obrazce pa je možno podpisati in oddati tudi preko portala e-Uprava z uporabo digitalnega podpisa.
Zbiranje podpisov podpira enajst županov in županj, in sicer iz Mestne občine Krško, Mestne občine Novo mesto ter občin Brežice, Črnomelj, Kočevje, Metlika, Ribnica, Semič, Šentjernej, Škocjan in Trebnje, kjer na terenu opažajo zahtevno problematiko otrok iz težavnih socialnih okolij, ki je zaznavna tudi z družbeno odklonilnim vedenjem v romskih naseljih, pri čemer pa sistemske podpore države za reševanje situacije ne najdejo. Možnost za ureditev razmer, ki otrokom iz omenjenih okolij trenutno ne omogočajo prekinitve večgeneracijske brezposelnosti in neizobraženosti, vidijo v spremembah štirih zakonov, in sicer Zakona o socialno varstvenih prejemkih, Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, Zakona o urejanju trga dela ter Zakona o voznikih.
Pri Zakonu o socialno varstvenih prejemkih bi spremembe v primeru neobiskovanja osnovne šole pomenile nedenarno izplačilo socialne pomoči, enako bi veljalo v primeru zapadlih dolgov do javnih subjektov oziroma države ali občine. V Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih se spremembe prav tako nanašajo na izplačilo otroškega dodatka »v naravi« v primeru neobiskovanja osnovne šole in njegovo znižanje za tretjino po zaključeni osnovni šoli v primeru nevključitve otroka v nadaljnje šolanje. Zakon o urejanju trga dela bi dopolnili s poenostavljenim izbrisom iz evidence brezposelnih po kršitvah obveznosti, podaljšanjem maksimalne vključenosti posameznika v javna dela iz dveh na štiri leta in napotitvijo brezposelne osebe na delo, v Zakonu o voznikih pa predlagajo uvedbo pogoja za opravljanje vozniškega izpita z devetletnim obiskovanjem osnovne šole in zaključenim sedmim razredom osnovnošolskega programa.
Spremembe zakonov so dostopne na naslednjih povezavah:
Predlog sprememb – Zakon o socialno varstvenih prejemkih.pdf
Predlog sprememb – Zakon o starševskem varstvu.pdf
Predlog sprememb – Zakon o urejanju trga dela.pdf
Predlog sprememb – Zakon o voznikih.pdf.
Postopek oddaje podpisov za podporo spremembi zakonodaje
Zbiranje podpisov bo do 14. julija 2023 potekalo na vseh upravnih enotah in krajevnih uradih po Sloveniji, ki jih lahko podporniki zakonodajnih sprememb obiščejo v času uradnih ur in poslovnega časa. Na omenjenih lokacijah bodo prejeli štiri obrazce, s podpisom pa izrazili podporo spremembam štirih zakonov. Podpisane in overjene obrazce je potrebno poslati po redni pošti na naslov Pobuda otroci, p.p. 401, 8101 Novo mesto, lahko pa se jih odda tudi v sprejemni pisarni občine. Obrazce lahko z uporabo digitalnega podpisa, ki ga med drugim omogočajo kvalificirana potrdila SIGOV-CA, SIGEN-CA, POŠTArCA, HALCOM CA, AC NLB in Rekono ali z uporabo sistema smsPASS, podporniki oddajo tudi preko portala e-Uprava.
Povezave za elektronsko oddajo podpore:
Zakon o socialno varstvenih prejemkih
Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih
Zakon o urejanju trga dela
Zakon o voznikih.
Po ustaljenem načinu bo oddaja podpisa omogočena tudi osebam v ustanovah in zavodih, ki svojo voljo izražajo s pomočjo pooblastiteljev, bolnim in invalidom, ki bodo lahko oddali podpis podpore na domu ter državljanom, ki bivajo v tujini in bodo lahko do obrazcev dostopali na konzulatih.
Vir: Občina Semič
Pridruži se ekipi Parade ponosa: skupaj gradimo boljši svet
Ponujamo ti izjemno priložnost, da se pridružiš organizaciji Parade ponosa v Ljubljani! Iščemo posameznice_ke, ki so pripravljene_i prevzeti vodilno vlogo pri soustvarjanju programa LGBTIQ+ prostovoljstva in programa Mladina. Odprti sta dve poziciji koordinatorke_ja. Če te zanima aktivizem, soustvarjanje pozitivnih sprememb v družbi te vabimo, da se pridružiš naši ekipi – morda je to prava priložnost zate!
Društvo Parada ponosa je vodilna organizacija za zagovorništvo pravic LGBTIQ+ skupnosti v Sloveniji. Naša osrednja naloga je boj proti diskriminaciji, nasilju in zatiranju na podlagi spolne usmerjenosti, spolne identitete in spolnih izrazov. S trdnim prepričanjem v enakost in spoštovanje raznolikosti si prizadevamo za ustvarjanje varnega, strpnega in inkluzivnega okolja.
Vsako leto organiziramo osrednji dogodek Parade ponosa v Ljubljani, ki privabi na tisoče udeležencev iz Slovenije in tujine. Izvajamo tudi številne druge dejavnosti in projekte skozi vse leto.
Vključevanje mladih je ključnega pomena za naše delo. Zato imamo program Mladina, ki je namenjen aktivnemu vključevanju mladih LGBTIQ+ oseb in njihovim zaveznikom. V okviru programa mladi pridobivajo znanje, izkušnje in veščine za aktivno soustvarjanje dogodkov, kampanj, projektov in zagovorništva za pravice LGBTIQ+ skupnosti.
Poleg programa Mladina imamo tudi program Prostovoljstvo, ki ponuja priložnosti za vse posameznice_ke, ki želijo prispevati k našemu delu in se aktivno vključiti v zagovorništvo za pravice LGBTIQ+ skupnosti. Prostovoljke_ci pridobivajo dragocene izkušnje, znanje in veščine, ki jim pomagajo razviti sebe ter prispevati k pozitivnim spremembam v družbi.
Več informacij o delovnih mestih in postopku prijave najdeš na naši uradni spletni strani ljubljanapride.org/uradno. Tam boš našla_el vse podrobnosti in možnost oddaje prijave. Sproti pregledujemo prijave, zato pohiti in se čim prej prijavi.
Skupaj lahko dosežemo veliko in ustvarimo bolj inkluzivno družbo, kjer se vsak posameznik počuti sprejetega in spoštovanega. Verjamemo v moč mladih, zato se pridruži naši organizaciji ter soustvarjaj pozitivne spremembe v družbi. Skupaj lahko dosežemo veliko!
Vir: parada ponosa