Informacije o stanju prijav v srednje šole
Znane so informacije o stanju prijav v srednje šole za prihodnje šolsko leto. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je ob tem sporočilo:
»Do končnega datuma za prenos prijav, 24. aprila 2023, se je za vpis v srednje šole za šolsko leto 2023/2024 prijavilo 22.870 kandidatov. V prenosnem roku je svojo prijavo preneslo 1963 kandidatov. Prvotno število razpisanih mest (25.560) za vpis novincev v srednje šole za prihodnje šolsko leto 2023/2024, ki je bilo objavljeno z razpisom januarja letos, se je malenkost spremenilo, saj smo do roka za prenos prijav na nekaterih programih obseg razpisanih mest zmanjšali.«
Do končnega datuma za prenos prijav, 24. aprila 2023, se je za vpis v srednje šole za šolsko leto 2023/2024 prijavilo 22.870 kandidatov.
»Poleg navedenega števila dodatno razpisanih mest smo na nekaterih izobraževalnih programih soglašali s predlogi šol, da v okviru obstoječega obsega razpisanih oddelkov sprejmejo več prijavljenih kandidatov, kot je razpisanih mest, predvidenih za novince,« še dodajajo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.
Mladinski svet Slovenije in duševno zdravje mladih
Na Mladinskem svetu Slovenije so izvedli Posvet: Duševno zdravje mladih 2023, ki je potekal v Fantastičnih prostorih v Ljubljani. Osredotočili so se na prepoznavanje aktualnih težav na področju duševnega zdravja, s poudarkom na preventivni dejavnosti, njenih sistemskih, informacijskih, kadrovskih in finančnih izzivih. Skozi aktivnosti so se vabljeni deležniki tudi med seboj spoznali in povezali.
Posveta so se udeležili predstavniki mladinskih organizacij, srednjih šol, visokošolskih institucij, Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter nekaterih nevladnih organizacij.
V prvem delu posveta so prisluhnili zastopnikom različnih institucij, ki so predstavili svoje preventivno delo na področju duševnega zdravja mladih. Mreža MaMa je na posvetu predstavila projekt Mladinski centri za duševno zdravje mladih, Urška Pavlovič iz MC Zagorje je govorila o podpori prostovoljcem in mladinskim delavcem, BIC Ljubljana pa so predstavili preventivne aktivnosti, ki jih izvajajo za izboljšanje odnosov med mladimi in učitelji. Drugi del posveta je potekal po skupinah, kjer so udeleženci naslavljali področje duševnega zdravja skozi različne perspektive.
Na področju izzivov so udeleženci navajali težave z zagotavljanjem sistemskega financiranja projektov, neurejenost psihološke in psihoterapevtske dejavnosti, izzive pri sistemizaciji delovnega mesta šolskega svetovalnega delavca in preveliko obremenjenost teh delavcev, pravočasen dostop do strokovne pomoči in pomanjkanje povezovanja ter sodelovanja med različnimi sektorji. Od državne ravni si želijo več podpore, več formalnega priznavanja in vrednotenja mladinskega dela ter zagotavljanje dolgoročnih programov. Prav tako so prisotni izrazili željo po vključevanju športa, kulture in umetnosti v preventivno dejavnost na področju duševnega zdravja. Želijo si nacionalnih programov preventive za področje duševnega zdravja mladih, ki bi jih lahko prevzeli in izvajali tako v javnem kot tudi zasebnem sektorju. Za področje šolstva pa bi bili veseli sistemske pomoči, dodatnih izobraževanjih in možnosti debirokratizacije.
Udeležence sta nagovorili v.d. direktorice Urada RS za mladino in predsednica MSS Eva Kotnik. Predsednica MSS je med drugim povedala: “Področje duševnega zdravja mladih je vse bolj pomembno, potreba po širšem družbenem odzivu vedno večja. Duševno zdravje je v Sloveniji premalo naslovljeno in sistemsko urejeno. Na Mladinskem svetu Slovenije skupaj z organizacijami članicami spremljamo področje in pripravljamo stališča in nabore ukrepov, za katere menimo, da lahko znatno pripomorejo k preventivi na področju duševnih stisk mladih. Na ta posvet pa smo poleg mladih povabili tudi predstavnike šolstva in zdravstva, da lahko skupaj pridemo do celostnih rešitev pri ustvarjanju spodbudnega okolja za odraščanje.”
V. d. direktorice Urada RS za mladino mag. Tina Kosi pa je izpostavila: “…Zavedati se moramo, da je duševno zdravje mladih ključnega pomena za njihov celovit razvoj in uspeh v življenju. Zato je nujno, da okrepimo mladinske politike, namenjene podpori njihovega duševnega zdravja…”
Castle Festival je pred vrati
Castle Festival se bo že tradicionalno odvijal na idilični lokaciji ob reki Kolpi, v vasi Fara, v občini Kostel, med 3. in 6. avgustom 2023. Za noro vzdušje bodo poskrbeli Klemen Klemen, Dan D, Koala Voice, Mi2, Dubioza Kolektiv, Big Foot Mama, Magnifico, Valentino Kanzyani, Joe Montana, Peznt in mnogi drugi, med katerimi je tudi Let 3, ki je letos Hrvaško zastopal na Evroviziji. Se ti zdi preveč nastopajočih? Ne skrbi. Organizatorji zate pripravljajo kar dva odra.
Kupi vstopnice na spletnem mestu Castle Festivala. Vendar pohiti, saj bližje kot bo festival, dražje bodo. Na spletnem mestu te čaka tudi kamp vstopnica. Pssst, še en namig: festivalsko vstopnico kupi z računom VALÚ, saj je le-ta cenejša.
Posebno doživetje festivala je tudi kampiranje v neokrnjeni naravi. Prihod v kamp je na dan festivala od 10.00 dalje, odhod pa na zadnji dan do 12.00 ure. Lahko pa dokupiš tudi opcijo zgodnjega prihoda v kamp in prispeš že dan pred festivalom. Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da boš v kampu spoznal nove prijatelje, užival v dnevnih aktivnostih, kot so joga, žur na plaži, stand up predstave in šport, ter doživel edinstveno festivalsko izkušnjo. Ne pozabi, da Castle Festival omogoča tudi glamping izkušnjo v vnaprej postavljenih Canvas šotorih.
Ustanovljena delovna skupina za medvrstniško nasilje
Prvič se je sestala delovna skupina za preučitev stanja učinkovitosti obravnave primerov vseh vrst nasilja, ki jo vodi državna sekretarka Helga Dobrin. V delovni skupini sodelujejo tako predstavniki ministrstev, Policije in Vrhovnega državnega tožilstva kot tudi predstavniki civilne družbe. Kako je torej potekalo prvo srečanje?
»Kot družba moramo imeti do nasilja ničelno toleranco,« je z uvodnim nagovorom začel Boštjan Poklukar, minister za notranje zadeve. Njegova pričakovanja glede udejstvovanja delovne skupine so, da bo le-ta temeljito preučila stanje na področju nasilja. Pričakuje se tudi, da bo pripomogla k oblikovanju okolja, kjer do nasilja ne bi prihajalo, s pripravo rešitev na treh nivojih. Oblikovale naj bi se torej kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne rešitve.
Cilji delovne skupine bodo osredotočeni predvsem na operativno raven, zlasti na policijske postopke. Čeprav policija že sedaj veliko truda vlaga v izboljšanje obravnave žrtev nasilja, je jasno, da vedno obstaja prostor za napredek. Pri izpopolnitvi obstoječih postopkov pa je ključnega pomena samokritičnost. Po mnenju državne sekretarke Helge Dobrin je za obravnavo tovrstnega nasilja in oblikovanje prijaznega okolja ključnega pomena znanje in opažanje ostalih resorjev.
Zaradi nedavnih pretresljivih dogodkov v Srbiji bo medvrstniško nasilje prednostna obravnava delovne skupine. S strani ministrstev, ki se ukvarjajo z nasiljem, so bile že izvedene številne kampanje in akcije. Resorji bodo morali redno sporočati, kaj je bilo na tem področju že storjenega in kakšni so njihovi načrti za prihodnje. Na podlagi prispevkov pa delovna skupina ugotavljala kratkoročne izboljšave in preventivno delovanje na tem področju. Kratkoročni ukrepi bodo nato dorečeni na ponovnem
Vir: gov.si
Prenova slovenskega izobraževalnega sistema
Prenova je zasnovana na treh področjih sprememb:
- priprava nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023-2033
- prenova kurikulumov ter modernizacija poklicnega in strokovnega izobraževanja;
- zakonodajne spremembe.
V vladi so si zadali izboljšanje slovenskega sistema vzgoje in izobraževanja v obliki celostne prenove. Kot so zapisali na strani Prenova sistema vzgoje in izobraževanja v Sloveniji, bo šlo za dolgotrajen proces, »ki bo terjal domišljene sistemske rešitve«, za katere pa bo potrebno doseči soglasje stroke, družbe in politike.
Zato so na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje imenovali delovne skupine strokovnjakov, ki bodo analizirali stanje in pripravili predloge za izboljšave. Decembra je bila imenovana Delovna skupina za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023-2033 (Delovna skupina NPVI), ki jo vodi Janez Vogrinc s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani. Celostna obnova bo pomenila veliko pozivov, posvetov, predlogov, načrtov itd. Za vse, ki jih zanima potek priprave celostne prenove, bo zato na spletna stran Prenova sistema vzgoje in izobraževanja ponujala informacije o vseh novostih.