ŠTUDENTSKI BONI
Tako kot lani lahko tudi za prihajajoče študijsko leto podaljšaš bone za prehrano preko aplikacije oziroma spletnega mesta študentske prehrane. To lahko storijo samo tisti študenti, ki so že v sistemu subvencionirane študentske prehrane (SŠP) in jim tako ni potreben obisk točke SŠP. Za tiste študente, ki se prvič vpisujejo v sistem SŠP, pa je še vedno potreben obisk na točki SŠP.
Če si že v sistemu SŠP lahko, podaljšaš pravico do bonov na dva načina:
- v aplikaciji v osebnem profilu označi Dovoli podaljšanje ali
- v svojem osebnem profilu na spletnem mestu študentske prehrane označi Dovoli podaljšanje.
Do mobilne aplikacije lahko dostopaš v trgovinama iTunes in Google Play.
POMOČ ŠTUDENTOM V STISKI
Univerza v Ljubljani je z Zvezo prijateljev mladine v sklopu projekta Srčna UL objavila razpis za dodelitev finančne pomoči študentom v finančni stiski.
Finančna pomoč je lahko v obliki sofinanciranja najemnine in bivanjskih stroškov. Lahko vsebuje tudi nakup živil, oblačil, študijskega materiala ali študiju namenjene računalniške opreme.
Za pomoč lahko zaprosijo študentke in študenti Univerze v Ljubljani, ki so mlajši od 26 let, starši oziroma skrbniki pa jih zaradi nizkih dohodkov težko vzdržujejo. Ali pa so starejši od 26 let in njihovi prihodki niso zadostni za osnovno preživetje.
Razpis je odprt do 15. 10. 2021. Vloge bodo obravnavane z najvišjo stopnjo zaupnosti.
Razpis in vloga sta objavljena na spletni strani projekta Srčna UL.
Preko projekta Srčna UL lahko pomaga vsak
Sredstva lahko daruje vsak. S poslanim smsom SRCNAUL5 ali SRCNAUL10 na 1919 prispevajo 5 ali 10 evrov.
Poleg tega lahko nakažejo sredstva na transakcijski račun Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS):
- TRR DH: SI56 6100 0000 3512 232
- Koda namena: CHAR
- Namen: POMOČ ŠTUDENTOM
- Sklic: SI00 07-245104
- Dimičeva 9, 1000 Ljubljana
Donacijo lahko izvedejo tudi podjetja. Glede pogodbe o doniranju naj pišejo na elektronski naslov srcnaul@uni-lj.si.
RIC BELA KRAJINA VABI:
|
|
BODO PREJ USTVARILI MAMUTA ALI BO PREJ IZGNIL VES LED NA PLANETU?
Znanstveniki so si zadali cilj ustvariti križanca slona in mamuta, prvi mladiči pa naj bi se rodili v šestih letih. Deset tisoč let po tem, ko so dlakavi mamuti izginili z obličja Zemlje, se znanstveniki lotevajo ambicioznega projekta. Te živali želijo vrnili v arktično tundro.
Spodbuda je 15 milijonov dolarjev, ki jih je zbralo bioznanstveno in genetsko podjetje Colossal. Znanstveniki so si na začetku zastavili cilj ustvariti hibrid slona in mamuta, in sicer tako, da bodo v laboratoriju ustvarili zarodke, ki bodo nosili mamutovo DNK. Izhodišče projekta je odvzem kožnih celic azijskih slonov, ki jim grozi izumrtje, in njihovo reprogramiranje v bolj vsestranske matične celice, ki nosijo mamutovo DNK.
»Naš cilj je ustvariti slona, ki bo odporen na mraz, vendar bo videti in se bo obnašal kot mamut. Ne zato, ker bi hoteli koga prevarati, ampak ker želimo nekaj, kar bo funkcionalno enakovredno mamutu in uživalo pri -40 °C ter počelo vse stvari, ki jih počnejo sloni in mamuti, zlasti ruvanje dreves,« je Church povedal za Guardian.
»Čeprav potrebujemo veliko različnih pristopov za zaustavitev podnebnih sprememb, moramo rešitve uvajati odgovorno, da se izognemo nenamernim škodljivim posledicam. To je velik izziv na obsežni Arktiki, kjer obstajajo različni ekosistemi v različnih okoljskih pogojih.«
Mamuti so na primer predlagani kot rešitev, ki bi pomagala ustaviti taljenje večnega ledu, saj bodo odstranili drevesa, poteptali in zbili tla ter spremenili pokrajino v travnike, ki lahko pomagajo ohranjati hladna tla.
ČAS TEČE, NAŠ PLANET PA SE SEGREVA IN SEGREVA..
Živali pa se anatomsko prilagajajo višjim temperaturam. Pticam rastejo večji kljuni. Od leta 1871 so se kljuni avstralskih papig povečali tudi za do 10 %. Večji kljuni predstavljajo večjo površino za hlajenje. Nekateri sesalci se prilagajajo z vedno daljšimi repi in večjimi uhlji. Tudi pri njih je cilj povečati površino, ki ni prekrita z dlako in lahko hladi telo.
Kaj pa če bo Disnyev slonček Dumbo enkrat resničen?