MLADI NISO VEČ ODGOVORN za največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola
…saj so od leta 2010 do danes več kot prepolovili število prometnih nesreč pod vplivom alkohola in so lahko zgled vsem ostalim udeležencem v prometu. Žal pa je alkohol še vedno največji problem na naših cestah, varnost v prometu pa odgovornost vseh nas, zato moramo stopiti skupaj.
Mladi vozniki, stari med 15 in 24 let, so namreč od leta 2010 do 20. 11. 2021 naredili največji napredek, saj so za kar 56 % zmanjšali število prometnih nesreč, ki so jih povzročili pod vplivom alkohola. V letu 2010 so mladi vozniki povzročili 372 prometnih nesreč pod vplivom alkohola. Letos do 20. 11. 2021 pa 164. Medtem ko se je v celotni ostali populaciji ta odstotek, kljub padcu, zmanjšal le za dobro četrtino – 26 %; v letu 2010 so povzročili 1473 prometnih nesreč pod vplivom alkohola, letos pa 1095.
»V naši kulturi so zakoreninjeni močni stereotipi o vožnji pod vplivom alkohola, kot so: ‘Lahko vozim, saj nisem veliko spil.; Ker sem dobro jedel, lahko spijem več alkohola in ne bom pijan.; Pot domov znam na pamet in bi lahko vozil zaprtih oči.’ in podobni, ki pa žal ne držijo. Zaradi takšnega mišljenja se še vedno zgodi preveč prometnih nesreč pod vplivom alkohola,« je še dodala dr. Mateja Markl iz Javne agencije RS za varnost prometa, ki aktivno sodeluje na herojskih posvetih po Sloveniji.
Napiši starejši oziroma osamljeni osebi Pismo za lepši dan
Young Caritas te vabi, da se pridružiš njihovi akciji – Pismo za lepši dan. Vse, kar moraš storiti je, da se prijaviš in napišeš pismo ter ga pošlješ na Slovenski Karitas. Pismo bo ekipa mladih prostovoljcev poslala na naslov starejše oziroma osamljene osebe, ki bo pismo že težko pričakovala. K pismu lahko dodaš tudi kakšno malenkost, recimo risbo ali čokolado.
Stvar je preprosta. Pijavi se na obrazcu, počakaj na mail s podrobnejšimi navodili (glede na obseg prijav lahko traja tudi kakšen dan ali dva), napiši pismo in ga pošlji na Slovenski Karitas. Pisma za lepši dan bodo zbirali do 10. decembra 2021. Pismo pošlji čim prej, da ga bodo starostniki in osamljeni dobili pravočasno.
Več informacij dobiš na elektronskem naslovu: veronika.zizek@karitas.si ali na telefonski številki: 069 928 187.
Tudi ti naredi nekaj dobrega za starejše oziroma osamljene ljudi, ki za lepši dan potrebujejo samo nekaj tvojih besed, strnjenih v prisrčno pismo.
V TRŠKEM JEDRU SEMIČA POSTAVILI POSTAJO ZA ELEKTRIČNA KOLESA
V sklopu projekta Kolesarska veriga na podeželju smo v trškem jedru Semiča postavili postajo za izposojo koles in nabavili tri električna kolesa. Z izposojo e-koles bomo začeli predvidoma aprila prihodnje leto oz. takoj, ko bodo nastopile primerne temperature.
Vrednost omenjene investicije za našo občino znaša 27.500,00 EUR, pri čemer je višina EU sofinanciranja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) 19.159,83 EUR, razliko krije občina iz lastnih sredstev.
Občina Semič je skupaj z občinami Črnomelj, Mirna Peč in Novo mesto, vse z območja LAS Dolenjska in Bela krajina, pristopila k projektu sodelovanja s ciljem vzpostavitve kolesarske verige na podeželju. Celoten projekt pa povezuje 12 lokalnih akcijskih skupin in 29 občin v Sloveniji. Gre za ambiciozno operacijo povezovanja občin med severno in južno mejo države.