Med študenti je kar nekaj okuženih s covidom-19 ali morajo biti ti zaradi stika v karanteni, a jim fakultete izostanka ne opravičijo. ŠOS poziva vse višje in visokošolske zavode, naj tem študentom odsotnost opravičujejo.
Bolniška odsotnost je namreč opravičljiva v vseh ostalih segmentih družbe – opravičljiv je izostanek učencem in dijakom, opravičljiv je zaposlenim v vseh sektorjih (tudi v visokem šolstvu).
Zdravilo za zmanjšanje psihične obremenjenosti
Živimo v času zelo hitrega tempa življenja. Zdi se nam, da če ne naredimo čim več stvari v dnevu, smo dan zapravili. Po eni strani bi se radi posvetili študiju, po drugi strani službi, po tretji pa športu ali kakšnemu drugemu hobiju.
1. Reci ne
Zavrni prošnje, zavrni skrbi, zavrni dodatno nalogo v službi, zavrni standarde, ki ne pričajo o tem, kdo ti si. Zavračanje je prvi korak na poti do manjše duševne obremenjenosti.
2. Reci da
Reci da skrbi zase. Reci da čokoladi, ali novim čevljem, če je to tisto, kar te sprosti in razveseli. Take malenkosti so tiste, ki lahko naredijo največjo razliko na nore, razburljive dni.
3. Sprejmi pomoč in prosi za pomoč
Če ti nekdo ponudi pomoč, ne razmišljaj preveč in jo sprejmi. Velikokrat se zgodi, da mislimo, da smo mi edini, ki lahko uspešno opravimo določeno nalogo. Ravno ta misel – da smo nepogrešljivi – je tista, ki je močno povezana z mentalnim stresom. Naslednji korak na tej točki je, da občasno tudi prosiš za pomoč.
4. Zmanjšaj pričakovanja
Če ti možgani pokajo in če je planer popolnoma zaseden, obstaja velika verjetnost, da pretiravaš. Opomni se, da v vsem tistem času moraš tudi jesti, spati in se sproščati. Zmanjšaj pričakovanja, saj zaradi njih ostajaš v toksičnem ciklu, kjer stremiš k tistemu »vedno več« občutku. Če ne, boš kmalu ugotovil, da pravzaprav ne uživaš v ničemer.
5. Premikaj se
Fizična aktivnost zmanjša stres in napetost ter ti da energijo. Morda ni lahka naloga vključiti šport v dnevno rutino, vendar glej nanj kot na še eno nalogo. Občutek po vadbi te bo dodatno motiviral za naslednje naloge.
6. Pogovori se s prijatelji
Namesto, da težave zadržuješ v sebi in zgrešeno misliš, da si v tem sam, deli svoje skrbi z drugimi. Mogoče imajo oni rešitve, ki so njim pomagale. Mogoče pa ti bo že pogovor sam pomagal.
7. Vzemi si premor
Vsak dan se ustavi in uživaj v kakšni prijetni aktivnosti. Dovoli si izgubiti občutek za čas.
8. Delaj sezname
Vse si zapiši zato, da ničesar ne pozabiš. Naredi si več seznamov in jih poimenuj glede na njihov namen. Če obveznosti zapišeš, se bo zmanjšalo tvoje psihično breme.
9. Sprejmi nepopolnost
Ne obremenjuj se, če ni vse popolno. Vprašaj se, zakaj ti je to tako pomembno in zakaj imaš tako visoka pričakovanja.
10. Privošči si sebičnost
Misli nase in za sekundo nehaj misliti na druge. Bodi sam svoja prioriteta.
Bliža se BOŽIČ! Kako ga praznujejo po svetu?
Japonska
Japonska božična večerja se precej razlikuje od naše, saj Japonci za božič tradicionalno jedo hitro hrano, natančneje ocvrtega piščanca iz restavracije KFC (Kentucky Fried Chicken). To je posledica zelo dobrega oglaševanja v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Možaka, ki predstavlja KFC, oblečejo v božična oblačila, kar spominja na praznično oglaševanje Coca-Cole z njihovim Božičkom. Tradicija je tako popularna, da KFC restavracije na Japonskem že mesece prej sprejemajo naročila in rezervacije za božični večer.
Ukrajina
Ukrajinci poleg običajnih okraskov božično drevo okrasijo še s plastičnimi pajki in pajčevinami, ki naj bi prinašale srečo. Tradicija izvira iz zgodbe o starki in njenih otrocih, ki si niso mogli privoščiti nakupa božičnega drevesca, zato so namesto njega postavili storž, na božično jutro pa so pajki po njihovem »drevesu« spletli pajčevine, ki so v sončni svetlobi izgledale kot lučke.
Wales
Najsrhljivejšo božično tradicijo, ki izvira iz keltskih časov, najdemo na britanskem otočju, v Walesu. V božičnem času na palico pritrdijo lobanjo konja in jo ogrnejo z belo rjuho, ter z njo hodijo po mestu in trkajo na vrata prebivalcev. Podoba je poimenovana Mari Lwyd, kar bi prevedli »siva kobila«. Kdor to zanimivo skulpturo nosi, mora ljudem peti, oni pa mu morajo zapeti nazaj in mu ponuditi hrano.
MLADINA! MLADINA!
Leto 2021 se bliža h koncu. Za nami in za vami je kar nekaj novic in kar nekaj člankov v rubriki Naša razmišljanja.
V novo leto vstopamo v še večji zagnanosti do vas, dragi mladi. Pod občinsko stavbo boste namreč dobili svoj prostor, kjer boste lahko po šoli delali naloge ali pa se popoldne družili s svojimi prijatelji.
Da pa bo naš Mladinski center živel bomo oblikovali za vas vsebine. Da nam bo lažje, in da ne bomo delali brezvezne stvari, ki vas ne zanimajo, te prosimo, da nam napišeš, kakšnih vsebin si želiš.
Pomoč pri nalogi, ustvarjalne delavnice, kartanje, branje poezije? Napiši nam karkoli in skušali bomo realizirat po najboljših močeh.