Spanje, duševno zdravje in uporaba socialnih omrežij
Vljudno vabljeni k sodelovanju v raziskavi, ki jo izvajajo na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete. V študiji proučujejo povezave med kronotipom, kvaliteto spanja, duševnim zdravjem in uporabo socialnih omrežij pri študentih. Ker spanje pomembno vpliva na akademsko uspešnost, duševno zdravje in splošno zadovoljstvo z življenjem pri študentih, lahko s svojim sodelovanjem prispevate k boljšemu razumevanju njegove vloge pri vašem študiju ter razumevanju povezanosti spanja z uporabo socialnih omrežij.
Vaše sodelovanje bo zajemalo reševanje uvodnega vprašalnika, v naslednjih treh tednih pa reševanje treh kratkih tedenskih vprašalnikov. V zahvalo za sodelovanje boste dobili brošuro s smernicami o pravilni higieni spanja.
Če vas sodelovanje v študiji zanima, se lahko nanjo prijavite tako, da izpolnite anketo na spodnji povezavi. V anketi se nahaja tudi podrobnejši opis raziskave in kontakt, na katerega se lahko obrnete v primeru dodatnih vprašanj.
Anketa je dostopna tukaj.
Vir: dostopno.si

OTVORITEV KOLOPARKA JE PRESTAVLJENA

Metlika se ne heca! Še malo pa bo akcija v starem mestnem jedru!
Javni zavod za turizem, kulturo, šport in mladino Metlika načrtuje vsebine za prihodnje programsko in razpisno obdobje! Čas je, da se lotijo najbolj perečih izzivov starega mestnega jedra Metlike!
Kot sodelujoči v programskem svetu Zgodovinska mesta Slovenije – Slovenia Historic Towns so sodelovali pri nastanku pobude združenja za ustanovitev nepremičninskega sklada za zgodovinska mestna središča, ki je bila naslovljena na poslance.
“Razvojni nepremičninski sklad, ki so ga predlagali, bi skrbel za odkup, prenovo in oddajo stavb. /…/ Iz podatkov zgodovinskih mest je razvidno, da je več kot 65 odstotkov prebivalcev mestnih jeder starih nad 65 let, medtem ko so se mladi odselili. Od 35 do 40 odstotkov objektov v mestnih središčih je v celoti ali deloma praznih. Med razlogi so dotrajanost hiš, pomanjkanje sredstev za obnovo, zahteve spomeniškega varstva in neurejeno lastništvo. Več kot 70 odstotkov objektov bi sicer potrebovalo celovito prenovo. /…/ Po besedah Mateje Hafner Dolenc bi v skladu združili resurse, ki so po različnih ministrstvih že namenjeni kulturni dediščini, in dodali sredstva lokalnih skupnosti. /…/ Sklad bi obnovljene nepremičnine ponudil mladim družinam in tako hkrati rešil dve težavi, tako stanovanjsko vprašanje mladih kot propadanje mestnih središč.”
VIR: FB JZ za TKŠM Metlika in https://www.rtvslo.si/…/zdruzenje-zgodovinskih…/644360
Dijaki izvolili novo predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije
Poleg njega novo Predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije sestavljajo:
- Žak Župan Galunič (Gimnazija Nova gorica) kot član Predsedstva DOS in Predsednik odbora za PR,
- Kaja Dolenc (Gimnazija Kranj) kot članica Predsedstva DOS in Predsednica Odbora DOS za socialo,
- Max Jerovčnik (I. gimnazija v Celju) kot član Predsedstva DOS in Predsednik Odbora DOS za izobraževanje,
- Črtomir Kelenc (Dvojezična srednja šola Lendava) kot član Predsedstva DOS in Predsednik Odbora DOS za mednarodno sodelovanje in regionalno povezovanje,
- Alma Ikanović (Gimnazija Ledina) kot članica Predsedstva DOS in Predsednica Odbora za kulturo, šport in obšolske dejavnosti.
V Svet Dijaške organizacije Slovenije je bilo izvoljenih 15 svetnic in svetnikov.
Veš kaj bo 13. 11. 2022?
Mladi se odločamo kdo bo zasedel mesto na Erjavčevi 17. Tam se namreč nahaja Predsedniška palača. Katera pa so najpogostejša vprašanja, ki so jih dobili v palačo v času mandata trenutnega predsednika republike Boruta Pahorja? ⬇️
1. Ali predsednik prebere in odgovori na pisma, ki mu jih pošljejo državljani?
Da, predsednik republike in njegovi sodelavci preberejo in preučijo vsa pisma državljanov, ki prispejo na naslov Urada predsednika republike in v okviru možnosti odgovorijo nanje. Izjema so anonimna pisma, pisma z nepopolnimi podatki, napisana v očitno žaljivem jeziku.
2. Ali je mogoče dobiti termin za pogovor s predsednikom?
3. Ali lahko predsednik republike razveljavi sodbe sodišč ali vpliva na sodne postopke?
4. Ali lahko predsednik dodeli finančno pomoč ljudem v stiski?
Predsednik republike žal ne more dodeliti finančne pomoči ljudem, ki se znajdejo v stiski. Urad predsednika republike razpolaga le z javnimi sredstvi državnega proračuna. Ta sredstva se lahko uporabljajo samo za zakonsko določene namene, povezane z opravljanjem funkcije predsednika republike.
5. Kako lahko predsednik ukrepa v primeru kršitev človekovih pravic?
Predsednik republike lahko ukrepa tako, da o svojih ugotovitvah obvesti druge pristojne organe, npr. varuhinjo človekovih pravic. Prav tako predsednik ne more vložiti tožbe za varstvo človekovih pravic državljank in državljanov pred pristojnim sodiščem. V primeru večjega števila podobnih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin pa lahko o tem spregovori tudi javno in pozove pristojne organe k ukrepanju.
6. Ali se prošnja za pomilostitev vloži pri predsedniku republike?
Skladno z Zakonom o pomilostitvi (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo) se prošnja za pomilostitev vloži pri sodišču, ki je izreklo sodbo na prvi stopnji, po izvedenem postopku v skladu z zakonom pa o njej odloči predsednik republike.
7. Ali lahko predsednik predlaga zakone v sprejem Državnemu zboru Republike Slovenije?
Ne, po ustavi predsednik republike ne more predlagati zakonov v sprejem državnemu zboru, prav tako pa tudi ne sprejema sam nobenih predpisov, ki bi urejali življenje in delo državljank in državljanov Republike Slovenije.
VIR: Urad predsednika Republike Slovenije
